Syndróm krehkosti / Frail syndrome

vvv

Krehkosť je geriatrický syndróm, ktorý závažne a neúprosne postihuje väčšinu seniorov. Prejavy sú najmä nešpecifické – únava, nevýkonnosť, chudnutie, svalová slabosť. Je charakterizovaný stratou fyziologických funkcií, ubúdaním výkonnosti a zvyšovaním zraniteľnosti s následkom plnej odkázanosti na inej osobe, v niektorých prípadoch aj smrti. Projekt ktorý vznikol z nutnosti zmeniť krehké na pevné, je medzigeneračným rodinným portrétom, ktorý v procese sprevádzalo množstvo vylúštených krížoviek, neskoré rozhovory, dôverné dotyky a mrazivé ticho. Plač, ktorý prišiel s uvedomením, že nič sa nepodobá láske tak, ako spoločne strávený čas.

Spoza kuchynského sporáku sa každý deň okrem omamnej pary blížiaceho sa obedu, drala do priestoru aj nevyslovená otázka, čo nás vnútri desí viac. Strach zo smrti, alebo nekonečná samota?

 

 

// Fotka s červeným autom reprezentuje príhodu, keď sa vtedy ešte mladá babina v lete ponáhľala na stretnutie v banke. Po ceste jej odpadol výfuk z auta a tak v panike odstavila vozidlo na krajnicu. Ževraj ju vtedy osvietilo, aspoň tak mi to povedala, vyzliekla si nohavičky a výfuk nimi priviazala. Na stretnutie do banky išla naostro.