Vápenatka mnohohlavá/Physarum polycephalum

Publikováno

Počas tochto semestra som sa zaoberala “slizom”. Čo všetko môže zahrňovať tento pojem vizuálne a informačne . Začala som si vytvárať kategórie pojmov/ foldre v počítači, kde som zbierala rozličné obrázky/jpegy reprezentácie slizu a browsovala rôzne články na internete.

Postup a výstup môjho semestrálneho výskumu je “vizuálne a informačné strácanie sa”.

Zahltený počítač obrazovým a textovým materiálom, povrchné vyhľadávanie informácií, rýchle čítanie medzi riadkami v snahe dostať sa k rýchlej informácii.

Vo svojom texte “From Ucreative Writing”  americký básnik a zakľadateľ UBU webu Kenneth Goldsmith sa odkazuje na literárnu kritičku Marjorie Perloff, ktorá ako prvá prišla s pojmom  “unoriginal genius”, ktorým označila tendencie objavujúce sa v literatúre. Jej myšlienkou je, že vďaka zmenám, ktoré priniesli technológie a internet, naše poňatie “génia” ako romantickej – izolovanej postavy – je zastaralá. Aktualizovaná predstava génia sa sústreďuje skôr okolo schopnosti “zvládnutia informácií jednotlivcom”. Perloffovej ďalší termín, “moving information”, to signify both the act of pushing language around as well as the act of being emotionally moved by that process.

When reproduction occurs in cellular slime molds, some individuals of the population must create a stalk that holds a mass of spores for dispersal

Moja prvotná fascinácia slizom začala nájdeným obrázkom na internete, kde sú deti vo farebných tričkách ovracávané prúdmi zeleného slizu, ktorý vyteká v gejzíroch z úst  známeho komediálneho herca (černocha). Je to záber nafotený z americkej reality Show Nickelodeon, kde sú aj známe celebrity oblievané slizom.

meaningless, “of just doing it”, “childish idiocy”, green weeds in water, abject horror

Even more interesting is the ability of slime mold to find its way to food sources, a phenomenon known as “spatial memory,” which is often only associated with organisms with higher mental capacities.

Polycephalum, čo znamená “mnohohlavá”, je druh slizovej formy. Hlenky byly dlouho zařazovány mezi houby, ale nyní jsou řazeny mezi prvoky (Protozoa). Jejich zařazení do systému živých organismů na Zemi však pořád není dořešeno. Na jednu stranu se chovají, jako rostliny, na druhou stranu jako živočichové. Nejsou však ani jedno, ani druhé. Jsou naprosto originální.

Ajurvéda

3. VODA – SLIZ- KAPHA: Kapha sa dá preložiť  ako HLIEN alebo SLIZ. Kapha zahlieňuje telo. Keď tečie z nosa – to je Kapha.  Sliz zodpovedá za výživu tela. Dodáva vodu do všetkých častí tela. Zvlhčuje pokožku a udržiava imunitný systém.

Ak je SLIZ v rovnováhe človek má v sebe vlastnosti ako je láska a odpustenie. Keď je v nerovnováhe vedie k neistote a závisti. Z chorôb je to napr. cukrovka, osteoporóza, alergie, alzheimer  a iné. Sliz je ťažký a vytvára ťažké ochorenia.

Synonymá slova „sliz” v slovenskom synonymickom slovníku

sliz p.hlien 1

hlien 1. slizovitý výlučok organizmu • hovor. šliam: vykašliavať hlien, šliam • sliz (lepkavá tekutina ako produkt sliznice): rana potiahnutá slizom • pľuvanec (vypľutý hlien) • expr.: chrcheľchriak (vykašľaný hlien): vypľúvať chrchle, chriaky • trocha hrub. sopeľ (nosový hlien): utierať si sopeľ • hovor. žart.

DIY hmotu/objekt slizu, som si vytvorila z online dostupného užívateľského návodu HOW TO MAKE A SLIME. Moja fascinácia touto hmotou vychádzala z materiálnej konzistencie tochto objektu, ktorý je úplne beztvárny a tak predstavuje pre mňa nejakú formu ANTI-objektu alebo ANTI-hmoty. Je to materiálna hmota ktorá sa chová nemateriálne. Je   závislá na dotyku a interakcii človeka.

Pojmy ako obsesívne zbieranie, archivovanie, organizovanie, triedenie, re-organizovanie/ de-organizovanie, konštruovanie, manage- ovanie informácií a vizuálnych obrazov v snahe  dostať sa hlbšie do skúmanej oblasti obrazov a informácií. Prvotná obsesia zbierania prechádza postupne do informačnej a vizuálnej prečerpanosťi.

slime mold computing: Scientists nurture the slime mold to produce tubes in a specific arrangement, then use the tubes to process nanoparticles in a way that carries out computer logic. By chaining together lots of these slime mold tube networks, scientists speculate they can make an organic computer that can execute binary operations.

Sliz prírodný menom vápenatka mnohohlavá alebo latinský názov Physarum polycephalum.

“Slime Mold Uses an Externalized Spatial “memory” to Navigate in Complex Environments.”

Social selection and the evolution of cooperative  groups

Simulations like these show that the shape in which the slime mold organizes its protoplasm often resembles actual railway networks (4).

According to a paper in the Proceedings of the National Academy of Sciences, a slime mold’s plasmodium is made up of individual “oscillating units”

múzeum, inštitúcia, galéria

sieťovité vytváranie asociácií, vizuálna koláž

produkcia kultúrneho slizu

post – sliz

Nastáva proces strácania sa v informáciách a vizuálnych obrazoch a zachytávanie len nejakých kľúčových pojmov/obrazov. Vizuálna a informačná fluidita sa stáva nekonečným procesom recyklovania/zbierania/re-organizovania. Snaha dostať sa hlbšie v informačných a vizuálnych vrstvách, zároveň ostáva vždy len na povrchu a v procesu strácania sa.

Slime molds have been shown to be very repulsed by the slime they produce, thereby allowing the individual organisms to mark the territory that they have already traveled through

SLIME CORPORATION

Myšlienka “vedomej” organizácie je rovnako znepokojujúca ako presvedčivá.

Slime corporation je špekulatívna konštrukcia reálnej korporácie. Predstavuje decentralizovaný autonómny organizmus, ktorý nemá žiadnu ideológiu,etiku alebo zodpovednosť, zatial čo by mohlo byť vhodnejšie pre korporáciu konať podla logiky jadra mimo sebeckému oportunizmu.

Snívali sme o revolučnom potenciáli sebaorganizácie z generácie na generáciu.

 

 

dsc_9303

 

dsc_9367

dsc_9375

 

dsc_9403    dsc_9361

dsc_9410