lelkemből lelkedbe

apk+

Publikováno

lelkemből lelkedbe / z mojej duše do tvojej duše

Stretli sme ju na poli. Šla pre posledný petržlen z tohtoročnej úrody. Ruky mala od hliny a držala v nich potyku. Nohy mala pevne zasadené do zeme. Komunikovala s pôdou, so zemou. Pôsobilo to na mňa veľmi poeticky a spirituálne. Bol to obraz, ktorého som sa dokázala takmer dotknúť. Žiadne rušivé momenty, žiadny konflikt tu nemal priestor.

Spolu s Danielou Dolinskou sme dokumentovali celé dni s Valériou. Z nazbieraného materiálu som vybrala najvýraznejší fragment, jej štedré bohatstvo a vzťah k prírode. Prvý deň nás zobrala k nej domov, ponúkla nám kávu a koláč, ukázala nám svoju ručnú prácu a otvorene hovorila o svojej rodine. Mala som pocit ako keby sme boli u babky. Posledný deň nás pozvala na večeru. Na tradičné jedlo z tohto regiónu “Gemerské guľky”. Táto práca ostane len v symboloch, ktoré sú znázornené v krátkom videu.

 

 

Földből magba, magból szárba,

szárból virágba, virágból kalászba,

kalászból kenyérbe, kenyérből testembe,

testemből lelkembe, lelkemből lelkedbe.

Od semena k stonke, od stonky ku kvetu,

od kvetu ku klasu, od klasu ku chlebu,

od chleba, do môjho tela,

z môjho tela, do mojej duše,

z mojej duše, do tvojej duše.

Toto je prepis z výšivky, ktorú sa mi podarilo získať od Valérie. Je to časť z modlitby, ktorá dokonale vystihuje všetky pocity, ktoré mám z tohto zážitku v spojitosti s ňou.