Don’t live in illusion

apk+

DON’T LIVE IN ILLUSION / NEŽITE V ILÚZIÍ

– Slovenská tepláreň /22.11.2022/

Aj po teroristickom útoku, pri ktorom 12. októbra 2022 v bratislavskej Teplárni zahynuli dvaja ľudia, je na slovenských televíznych obrazovkách ticho a slepo.

Vstúpite do inštalácie.
Dva obrovské televízory v strede prázdneho čierneho priestoru.
Dve perspektívy: ilúzia a realita.
Hlasy LGBTQI+ ľudí.
Čierny bod.
Výstrel.
Pozeráte sa a rozumiete, aj bez vysvetľujúceho textu.

Ale predsa.
Na jednej z obrazoviek vidíte neidentifikovateľnú farebnú vlajku (je to klam), ktorá vás uvedie do stavu ilúzie. Stačí málo – koncentrovať sa 15 sekúnd na čierny bod a potom sa len pozerať na bielu plochu (do svetla nádeje). Čo sa stane bude záležať len na Vás. Na druhej obrazovke vidíte dúhovú vlajku v reálnej podobe a pravde. Práve tak ako to je, a tak ako queer ľudia existujú a patria medzi nás. Po 15 sekundách sústredenia sa na čierny bod sa opäť „niečo“ stane. Videoinštalácia sa prepne na prázdnu čiernu mlčiacu plochu, tak ako prázdne zostali naše srdcia po incidente v Teplárni, kde sa mal každý cítiť bezpečne.
Ľudské telo je jeden dokonalý stroj, ktorý pracuje, či spíme alebo bdieme. Mozog, ktorý celý tento kolos riadi, patrí k najkomplexnejším orgánom tela. Niektoré signály, ktoré spracováva, však sa nám niekedy javia úplne inak, ako v skutočnosti sú. Vyvinul si mechanizmy, ktoré mu pomáhajú rýchlejšie vnímať komplexnosť sveta okolo nás. Práve preto sa môže stať, že nevidíme veci skutočne, ale tak, ako si ich predstavujeme. Nie každému sa podarí však tento stav si navodiť.
Dúhová vlajka, aj keď sa pozeráte na čistobielu obrazovku, sa premieta vo vašej hlave. Sami vytvárate ilúziu „lepšieho sveta“. LGBTQI+ ľudia nechú žiť iba v ilúzii, chcú žiť v reálnom svete s toleranciou. Nechcú sa skrývať a klamať, chcú žiť reálny slobodný život bez strachu.

Don’t live in illusion, the world is colorful.


slovenskateplaren.sk

idenamozivot.sk

TOTO! je galéria – Moskovská 2669/29, 811 08 Bratislava

totojegaleria.sk

Foto dokumentácia: Alexandra Kunert