rozUMENIE

vvv

Ema Šútovcová // L. Bartíková, J. Bohunická, L. Bohunická, A. Fábry, M. Fábryová, R. Fujdová, N. Halinkovič, L. Havránek, R. Hollý, M. Kurťáková, Z. Kurťáková, L. Laurová, A. Loman, S. Palčáková, R. Rajec, O. Repík, D. Salák, O. Senčák, V. Sikimič, L. Šuhajda (deti 7-10r.)

 

Stupeň štúdia: II. Bc.

Názov diela: rozUMENIE

Technika diela: Objekt / dutá ihla, 100% akrylová priadza, látka 95%CO 5%EA

Rozmer: 250x145cm

 

Kým sme začali vyrábať tento koberec, smerovala k tomu dlhá cesta.“ – Rebeka (10 r.)

 

Koberec v spolupráci s deťmi vznikol na základe štúdie Claudie Pichon: Sitting on the carpet – childrens attitudes to the spaces of the classroom. Autorka sa v nej zamýšla nad vplyvmi koberca na dieťa v školskom prostredí. Táto na prvý pohľad banálna téma v sebe skrýva viac, ako sme zvyknutí. 

Na základe knižných poznatkov, ako aj mojich empirických skúseností doterajšej praxe vychovávateľky na základnej škole, sme sa snažili vytvoriť bezpečné miesto. Miesto vytvorené deťmi pre deti, bez účelu didaktickej pomôcky pre prepedagóga/pedagogičku. 

Prácu vychovávateľky musím pre štúdium opustiť, ale chcem deťom zanechať miesto, kde by sa mohli cítiť bezpečne. Uzatvorenie mojej životnej etapy ako pedagogičky výtvarným gestom na rozlúčku.

Je dôležité aby sa deti cítili bezpečne a príjemne aj v štátnej školskej inštitúci, aby si vedeli veci bez strachu vykomunikovať a navzájom sa tolerovať.

Vo výtvarnom krúžku rozUMENIE, ktorý na škole vediem, sa snažím viesť deti k slobode, ponechávajúc vyznieť ich vlastnú identitu a kreativitu. Počas polroka deti jednotlivo pracovali na téme, ktorá ale v záverečnej fáze prerástla do spoločného kolektívneho diela.

Toto dielo, či vlastne priestor je vyskladaný z individuálnych pocitov, nápadov, ktoré sú nakoniec vpletené a kumulované na jednom mieste – do jedného koberca. 

Dielo deťom v roku 2023 darujem a ponechám na základnej škole, aby si spolu s ním mohli vybudovať vlastný príbeh.