ROK_BEZ_LETA – Ošetrenie duší

vvv

OŠETRENIE DUŠÍ
Nájdi ľahkosť bytia.
Zhusti dych,
v ošetrenej duši
jednostranným dýchaním.
Uzavri prázdno.
Buď súčasťou celku,
bez rozdielu.
Pásmo spojí cesty,
od najväčšej po najmenšiu.
Uvoľni duše od zeme.
Stratia sa.
Nájdu to miesto.
Vznášajúca forma,
včas zbaví sa záťaže.
Splynie s dušami sídliska.
Nina Vidovencová Jozef Pilát
       ROK BEZ LETA bol workshop, ktorý sa konal v rámci projektu Jantárová cesta. Piatok 14. 08. 2020  sa uskutočnilo hromadné nafukovanie – zhustenie ošetrených duší. Každá z nich bola dôležitá, sú z východu až po západ, malé, veľké a všetky spája jedno. Ich nedokonalosť, jeden, tri alebo sedem defektov. Za každým jedným sa skrýva iný príbeh. Každý účastník a účastníčka nafúkol vlastnú dušu dušou (kompresorom).
Nasledujúci deň, v sobotu 15. 08. 2020, všetky naplnené duše dušami zviažeme do jedného veľkého prstencového tvaru, čím vznikne dielo OŠETRENIE DUŠÍ. Súčasne sme ich spoločne vypustili na jazero Draždiak v Petržalke.
Projekt vznikol počas letného semestra na VŠVU v rámci medziodborového projektu Jantárová cesta. Paralelne k prastarej obchodnej ceste spájajúcej severnú a južnú Európu, ku ktorej odkazuje aj názov nedokončenej centrálnej komunikačnej osi Petržalky Jantárová cesta, chceme oživiť spoluprácu na rôznych úrovniach. V medziodborovom rámci medzi pedagógmi a študentami architektúry, sochárstva, maliarstva a intermédií, v inštitucionálnom rámci medzi vysokou školou, mestskou samosprávou a miestnymi organizáciami. Plánovaným výstupom projektu je spoločná výstava site specific intervencií vo verejnom priestore petržalskej centrálnej osi, nová Jantárová cesta po výtvarných dielach a drobnej architektúre pozdĺž Chorvátskeho ramena v Petržalke.
Projekt podporili:
Fond na podporu umenia
Nadácia mesta Bratislavy
Kultúrne zariadenia Petržalky