Posťel, ktorá nikdy nespí

apk+

 

 

 Posteľ, ktorá nikdy nespí, 2022

Viktoria Gajdošová a Vivien Kvasnicová, 3.Bc.

 

 ready-made 200x180cm, video inštalácia 5 min

 

 

 

 

Dielo s názvom Posteľ, ktorá nikdy nespí je úprimnou reflexiou autoriek na ich kolektívne snahy a zlyhania. Inštalácia zachytáva obsah ich dialógov vedených počas posledných štyroch mesiacov.  

V rámci diela obnažujú úprimné pocity únavy, nedostatočnosti a nemožnosti skutočne veriť v to čo robia. Tento krok vnímajú ako dôležitú súčasť procesu a potrebné zastavenie sa na ich ceste, zároveň vnímajú akútnosť tejto problematiky v umeleckom prostredí. 

 

 

 

 

 

Ready-made inštalácia zachytáva tento obsah dialógov vedených autorkami počas posledných štyroch mesiacov. Pozostáva z metaforicky znefunkčnenej postele, v ktorej autorky nedokážu zaspať. Bežne bezpečný priestor určený na oddych sa takto stáva ďalšou pripomienkou znázorňujúcou nemožnosť dosiahnuť odpočinok.

 

 

 

 

 

 

Ich predošlé a budúce ambície spájať ľudí a vytvárať pomyselnú sieť sú tu prítomné v podobe mycélia z rozpáraných perín, ktoré na to aby prežilo potrebuje dostatočný príjem odpočinku.

 

 

 

 

 

 

Dielo nadväzuje na predchádzajúci projekt trojkolektívu autoriek Feeding the Feeding System, ktorý sa venoval problematike bezpečného prostredia, kolektívneho vedomia a networkingu skrz performatívne stolovanie a prepojenie umeleckých politík s bežnou starostlivosťou. Ich prahnutie a urgencia venovať sa týmto témam bola konfrontovaná uvedomením, že si vytvárajú nátlak na produktivitu, ktorý je paradoxom voči ich skutočným snahám.