POV YOLO WIP TBA 1, 2, 3


vernisáže výstav:
POV YOLO WIP TBA 1 – 22. 11. 2024 o 18:00hod
POV YOLO WIP TBA 2 – 9. 1. 2025 o 18:00hod
POV YOLO WIP TBA 3 – 6. 2. 2025 o 18:00hod
trvanie výstavy: 22. 11. 2024 – 28. 2. 2025
tranzit.sk, Beskydská 12, Bratislava

autorstvo: Roman Bicek, Tomáš Brichta, Viktória Gajdošová, Alexandra Gašparovičová, Dominika Hoštáková, Viktor Jakubčo, Michaela Kacsiová, Jana Kapelová, Milli Keil, Norbert Kuki, Alexandra Kunert, Vivien Kvasnicová, Tsudoi Masuda, Sára Miklášová, Celestína Minichová, Michaela Prablesková, Viktória Revická, Viktor Ruman, Filip Streďanský, Ema Šútovcová, Kristína Vavrová, Kristína Anna Vachová, Tatiana Takáčová, Jakub Užovič, Alexander Zigo 

kurátorky: Zuzana Jakalová, Hana Ontkocová, Fanny Elisabeth Pekarčíková
koordinátorka projektu: Vivien Kvasnicová
vizuálna komunikácia: Aurélia Garová
pr koordinátorka: Lucia Gavulová
technická spolupráca: Michal Štrompach, Juraj Mydla

 

Z detstva si živo pamätám radosť z dívania sa do kaleidoskopu. Drobné farebné čriepky sa pohrkaním či otočením zariadenia preskupili do nových a nových obrazcov. Niekedy sa takmer zdalo, akoby pohľadom cez v kaleidoskope zabudované zrkadielka nevznikali len pútavé mozaiky z už jestvujúcich úlomkov, ale že sa tam bez prestania tajomne rodia nové čriepky rozličných tvarov a farieb. Dospeláckejšou verziou krasohľadu – ako sa kaleidoskopu tiež zvykne hovoriť – je tá optická, teleidoskop. Neponúka pohľad na gorálky či plastové úlomky. Sklenenou guľou alebo šošovkou je cezeň možné sledovať svet, rozložený obraz okolia, meniaci sa podľa toho, na čo a z akej diaľky sa krasohľadom dívame. Táto verzia mi príde možno menej utešivá, no úprimná. Núti nás premýšľať nad tým, z koľkých a akých verzií sa skladá svet, v ktorom žijeme. 

O výstave POV YOLO WIP TBA sa mi páči uvažovať ako o kaleidoskope. Jej prostredníctvom sa pokúšame vyskladať vrstevnatý a premenlivý obraz Ateliéru intermédií Vysokej školy výtvarných umení. Podobne ako v zázračnom optickom zariadení, i tu neustále vyjednávame medzi kolektivitou celku a jednotlivosťou individuálnych čriepkov. Sledujeme myšlienky, názory, predstavy, záujmy, témy a umelecké praxe ako sa spájajú a znovu rozpájajú, budujú nové koalície či sa naopak rozdeľujú a kontrujú si. Jednoducho, preskupujú sa do vždy nových kombinácií a z rozličných uhlov ukazujú špecifické obrazy sveta, v ktorom žijeme. 

Výstava prebehne v troch tematických vydaniach a skladá sa z niekoľkých navzájom komunikujúcich sekcií. Centrálny priestor s výkladmi, študovňa, je komunitným miestom pre spoločné stretávanie, trávenie času, debaty, konzultácie, prezentácie či večierky, a hostí tiež rozličné umelecké intervencie. Vo vstupnom priestore a v zadnej miestnosti sa realizujú vždy dva samostatné výstavné projekty, ktoré vzišli z otvorenej výzvy adresovanej študenstvu a absolvenstvu v priebehu tohto leta. Tie boli vyskladané do spoločného termínu tak, aby sa buď dopĺňali, alebo tvorili zaujímavé tematické, estetické či materiálové napätie. Miestnosť ústiaca do dvora hostí kurátorovanú videosekciu výstavy, vyskladanú z archívu videodiel ateliéru.

Zuzana Jakalová