Predstavujeme hosťujúcu pedagogičku Katarínu Hládekovú, ktorá v zimnom semestri 2020 zastupovala vo vedení Ateliéru vvv pracovne-sabatikalujúceho Martina Piačeka.
…
Katarína Hládeková (*1984) je umelkyňa a kurátorka. Absolvovala štúdium voľného umenia na košickej KVUaI a brnenskej FaVU, kde v roku 2018 tiež ukončila doktorandské štúdium. Jej hlavným autorským záujmom je skúmanie povahy jazyka, jeho vzťahu k vizuálnemu zobrazeniu v širších spoločensko-kultúrnych súvislostiach. Zaujímajú ju sebareferenčné postupy v umení a napätie medzi nápodobou a realitou. Formálne sa pohybuje na hranici médií objektu, inštalácie, fotografie a občas pohyblivého obrazu. Od roku 2012 se okrem voľnej tvorby venuje aj pedagogickej činnosti. Aktuálne pôsobí na FaVU v Brne. V roku 2016 bola nominovaná na Cenu Jindřicha Chalupeckého; v roku 2018 na Cenu NOVUM. Ako kurátorka je (spolu)autorkou niekoľkých výstavných projektov realizovaných Galérií TIC, kde sa aktívne podieľa aj na koncepcii a realizácii výstavného programu. V minulosti prešla niekoľkými projektami stojacimi na hranici voľného umenia a vystavovania (Galerie 1k15, Galerie Jádro, Solo offspace, GRAU kllktv). Vo voľnom čase píše recenzie pre artalk.cz.
Program Ateliéru vvv sa pod spoločným vedením hosťujúcej Kataríny Hládekovej a asistenta Dávida Koroncziho zameriaval na prieskum niektorých z podnetných diskurzov súčasného myslenia a umenia naprieč jeho formami. Študentky a študenti nepracovali na tematickom zadaní, ale volili si svoje osobné autorské preferencie. Prednášky, kolektívne čítania, rozhovory i osobné a kruhové konzultácie či workshopy si kládli za cieľ rámcovať semester kritickým myslením a vierou v to, že umenie sa k zásadným otázkam našej súčasnosti môže relevantne vzťahovať.
Výstavní projekt Come Over When You’re Sober je druhým dílem cyklu Stávat se dívkou, který si jako téma vybral postavu (mladé) dívky, jak se s ní můžeme setkat v dílech Tiqqun (1999), Deleuze a Guattariho (1980), nebo Witolda Gombrowitze (1937). Cílem cyklu je na pozadí prací mladé generace českých umělkyň a umělců postavu mladé dívky představit jako vědomé i nezamýšlené vodítko při konfrontaci s nesnázemi dnešního světa. Postava mladé dívky podává svědectví o problémech, jakými jsou sebeidentifikace, až perverzní tlak na naše tělo-obraz, konzumní způsob života nebo apatie, „pseudo-aktivita“ a neschopnost čelit současným výzvám. Její existenci lze vystopovat v samotném životě umělkyň a umělců, v prezentaci jejich děl nebo v online sdílení obrazů samých sebe. Na podoby, gesta, zápletky a záhyby mladé dívky totiž nenarážíme jen v cílené práci s vlastními zkušenostmi, tělem, performance či autoportrétem, ale také v nezbytných sebeprezentačních až sebeperformativních strategiích, které umělci využívají mimo kreativní produkci. Jelikož jsou tyto aktivity úzce spjaté se sociálním životem na síti, ptáme se i na pozici, do které se dostává reálné lidské tělo po tom, co se od něj oddělí část identity. Zajímá nás, jak se do tohoto algoritmem ovládaného procesu vkrádá techničnost a biologie emocí a jak se vědomí, že andrenalin, dopamin, serotonin nebo oxytocin z biologického hlediska konstituují všechny naše emoce, odráží na podobě našich identit. Kam nás vede moc „kurátorovat“ svou identitu prostřednictvím péče o svého avatara a co konkrétně substituujeme „kurátorovaním“ svých (v těle uvězněných) emocí prostřednictvím narkotik.
Kurátoři: Katarína Hládeková a Václav Janoščík
22. 10. 2020 – KOLEKTÍVNE ČÍTANIE KNIHY NARCOCAPITALISM LAURENTA DE SUTTERA
03. 11. 2020 – PREDNÁŠKA KATARÍNY HLÁDEKOVEJ O KNIHE SPECULATIVE DRAWING ARMENA AVANESSIANA A ANDREASA TÖPFERA
05. 11. 2020 – WORKSHOP ŠPEKULATÍVNEHO KRESLENIA ZA POSLUCHU ČÍTANIA Z KNIHY PREČO NIE SOM FEMINISTKA JESSY CRISPIN
17. 11. 2020 – PREDNÁŠKA EMY HESTEROVEJ O DRAGU, TEKUTÝCH IDENTITÁCH A QUEER TEÓRIÁCH
19. 11. 2020 – ATELIÉROVÁ NOC V DRAGU
03. 12. 2020 – NÁVŠTEVA VÝSTAVY CENY OSKÁRA ČEPANA V NOVEJ SYNAGÓGE V ŽILINE