MetaDiary

apk+

 

 

 

Pôvodná myšlienka internetu – vytvorenie celosvetovej siete, prepojenie miliárd ľudí, ktorí generujú miliardy dát dostupných ľuďom na celom svete sa akosi vytratila. Tieto dáta sú zachytávané sukromnými spoločnosťami, ktorým dovoľujeme ich používať pre vlastné účely. Zber dát vnimame a akceptujeme ako podmienku použivania internetu. Takáto pasivita a nevedomosť toho, aký majú tieto dáta vplyv na náš každodenný život a rozhodnutia, a ako vďaka nim jednotlivé spoločnosti a štátne korporácie manipulujú a usmerňujú masy ľudí, môže byť veľmi nebezpečná pre našu budúcnosť. Ak kedysi predstavovali digitálne komunikačné formy novú nádej a garantovanie bezpečnosti občanov, v poslednej dobe sa stali ideálnym nástrojom na kontrolovanie a manipuláciu.

Jedným z nariadeni GDPR (general data protection regulation), ktoré vstúpilo do platnosti 25. Mája 2018 je “The right to access”. Znamená, že na žiadosť musí spoločnosť poskytnuť žiadatelovi kópiu všetkých jeho osobných dát, ktoré má o ňom uložené a to v elektronickej podobe a zadarmo. 

Požiadala som spoločnosť Google o moju dátovú stopu. Na e-mail mi prišiel rozsiahly súbor, kde sa nachádzajú všetky informacie, ktoré si o mne uložili od 5. 4. 2014 (registrácia) až po súčasnosť, rozdelené podľa typu do jednotlivych záložiek. Nechávam počítač, aby čítal týchto 11 142 strán textových súborov, ktoré budú takto opäť uložené v ďalších databázach. 

 

 

Obsah dátovej stopy:

-Profil [údaje]

-Google Disk [fotky, súbory, dokumenty..]

-G-mail

-Fotky [podrobné informácie – typ fotoaparátu, clona, čas, GPS, typ softvéru v ktorom boli  v akom

roku na akom zariadeni upravené, na niektorých fotkách sú zvláštne úpravy a koláže]

-História polohy [GPS, čas, dátum, typ a rýchlosť chôdze, smerovanie, typ dopravného prostriedku, recenzie, označené miesta – domov, práca, škola, kaviareň..]

-Kalendár [stretnutia, kontakty, udalosti, letenky, autobusové a vlakové lístky, miestenky..]

-Kontakty [e-maily, tel. čisla, adresy..]

-Moja aktivita [Android, Chrome, G-mail, Google analytics, Apps, Mapy, Obchod play, zobrazené karty, vyhľadávané slová, vyhľadávané obrázky, videa, Youtube, história prehliadania…]
-Správy [články, správy, noviny, témy…]

-Súbor dát pre personalizované reklamy
-Nákupy a rezervácie
-Zoznam všetkých zariadení ktoré som použila [podrobný popis a overenie všetkých funkcií, ktoré maju]

-Inštalácie

-Youtube [história, komentáre, odbery, páči sa mi, záložky, vyhľadávanie..]

-vrátane vymazaných dát!!