Adoptuj si princeznú

IN

 

 

 

PAULOWNIA TOMENTOSA

Tento rýchlo rastúci strom, pochádza z Ázie, Číny a Japonska. Vedecký názov Paulownia dostal na počesť dcéry ruského cára, holandskej královnej Anny Pavlovny. Termíny ako “Princess tree” alebo “Royal paulownia” sa z tohto dôvodu dnes používajú v angličtine. Paulownia má veľké listy a krásne kvety, preto sa hodí aj ako ozdobná rastlina. Kvety sa objavujú ešte pred listami, zvyčajne v máji, a sú usporiadané vo vzpriamených vysokých súkvetiach. Ich vôňa pripomína vanilku.

1ha – cca 600 stromov tohto druhu dokáže pohltiť až 100 ton CO2 ročne, pričom napríklad 1ha agátového lesa pohltí “len” 15 ton CO2.
V Číne sa pestuje pre svoje kvalitné drevo, ktoré je vysoko cenené pre svoje vlastnosti ako sú pružnosť, ľahkosť, pevnosť, a taktiež má výborné rezonančné vlastnosti. Takže sa využíva aj na výrobu hudobných nástrojov alebo slúži miestnym umelcom na vyrezávanie. Dôležitým ekonomickým aspektom je využívanie stromov ako zdroj palivového dreva, biomasy a krmiva (listy) vďaka svojmu rýchlemu rastu (2-5 metrov/rok).
Má bohatý koreňový systém, ktorý dokáže “vyťahovať” spodné vody, čo znamená, že zabraňuje erózií pôdy.
Paulovnia je veľmi nenáročná na pôdne pomery, dobre rastie aj na sídliskách a v kopcoch na kamenistých pôdach.